Kod: niskiig. 23% rabatu na naszą dietę Niskie IG🥑

Skorupiaki i ich pochodne, czyli kolejna dawka informacji o alergenach.

Skorupiaki i produkty pochodne.

Alergia na te produkty występuje często wraz z alergią na inne owoce morza i mięso ryb. Są to reakcje łatwe do rozpoznania, gdyż zazwyczaj są wynikiem połączenia alergii pokarmowej i wziewnej np. sam zapach gotujących się ryb czy skorupiaków może wywołać reakcję alergiczną.

W Polsce alergia na skorupiaki pojawia się stosunkowo rzadko, co związane jest z rzadkim ich spożywaniem. Śmiało można stwierdzić, że rozpowszechnienie alergii na skorupiaki zależy od strefy klimatycznej. Uznaje się fakt, że około 0,5 %-2,5% całej populacji jest uczulona na krewetki.

Najbardziej poznane alergeny to tropiomiozyna, kinaza ariginowa, białko sarkoplazmatyczne wiążące wapń, hemocyjanina, lekkie łańcuchy miozyny, ciężkie łańcuchy miozyny, enolaza.

Tropomiozyna jest białkiem typowo pochodzącym z mięśni skorupiaków (stanowi nawet 20% części jadalnej). Ekspozycja na tropomiozynę po spożyciu krewetki jest wysoka. Warto przyjrzeć się reakcjom krzyżowym z tropomiozyną innych skorupiaków czy mięczaków np. krabów, homarów, kałamarnic. Reakcja alergiczna może występować pod postacią reakcji miejscowej, narządowej, ale może również doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Typowym objawem jest zespół alergii jamy ustanej objawiający się pieczeniem i obrzękiem błony śluzowej. Inne objawy: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, duszności, astma oskrzelowa.

W diagnostyce alergii pokarmowej podstawę stanowi starannie zebrany wywiad. Złotym standardem pozostaje podwójnie ślepa próba prowokacji alergenem kontrolowana placebo. Jest przeciwwskazana u pacjentów, u których po spożyciu danego pokarmu wystąpiła ciężka, zagrażająca życiu reakcja anafilaktyczna. Pewną odmianę stanowi test wargowy, w przypadku którego badany pokarm aplikuje się na błonę śluzową jamy ustnej.

Do szybkich, metod zalicza się testy skórne punktowe (skin prick test, SPT) z komercyjnie dostępnymi wyciągami alergenowymi krewetki. Ocena stężenia w surowicy krwi alergenowo specyficznych przeciwciał IgE przeciwko alergenom krewetki może pomóc w ustaleniu rozpoznania alergii.